TRAKCJA ELEKTRYCZNA

PODSTACJE TRAKCYJNE

ROZDZIELNIA TRAKCYJNA

UKŁAD ELEKTRYCZNY

  Budowa rozdzielni trakcyjnej prądu stałego (plusowej) zbliżona jest do budowy rozdzielni energetycznej prądu przemiennego. Głównym elementem w rozdzielni są szyny zbiorcze, do których przyłączone są pola linii zasilających z zespołów przetwórczych. Zwykle rozdzielnię stanowią dwie sekcjonowane szyny - główna i zapasowa. Z szyn wyprowadzone są tory zasilające kable zasilaczy.
  W polach zasilających rozdzielnię trakcyjną znajdują się odłączniki szyny głównej, które jednocześnie są odłącznikami zespołów przetwórczych po stronie prądu stałego. W polu linii zasilającej sieć trakcyjną znajdują się wyłączniki szybkie, odłączniki, urządzenia samoczynnego ponownego załączenia (SPZ), urządzenia próby linii (UPL) oraz zestawy do pomiaru wartości napięcia i prądu a także zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (odgromniki). W rozdzielni trakcyjnej znajdują się dwie szyny zbiorcze, z których każda jest sekcjonowana. Dzięki takiemu układowi możliwa jest praca awaryjna rozdzielni trakcyjnej. W przypadku uszkodzenia w jednej części szyny głównej następuje przełączenie układu i sieć zasilana jest z szyny zapasowej. Podstacja trakcyjna zasilająca dwutorowy szlak wyposażona jest zwykle w cztery zasilacze (cztery wyłączniki szybkie główne).

[Rozmiar: 50572 bajtów]

  Powyższy rysunek przedstawia schemat rozdzielni trakcyjnej z dwiema sekcjonowanymi szynami: główną 1 i zapasową 1`. Obie szyny podzielone są na sekcje. Szyna główna w pierwszej sekcji zasilana jest z pierwszego zespołu przetwórczego ZP-1, natomiast w trzeciej sekcji z zespołu przetwórczego ZP-2. Oba zespoły są połączone z szyną główną poprzez odłączniki szyny głównej OP. W sekcji centralnej znajduje się łącznik obu szyn zwierany dwoma odłącznikami OWZ oraz wyłącznikiem szybkim zapasowym WSZ. Do sekcji centralnej dołączone jest poprzez odłącznik filtru OF urządzenie wygładzające. Sekcja centralna połączona jest z sekcją pierwszą i trzecią poprzez odłączniki OD. Sekcje pierwsza i trzecia zasilają kable zasilające poprzez odłączniki OS i wyłączniki szybkie główne WS. Do sekcji dołączone są urządzenia próby linii UPL oraz przyrządy pomiarowe P. Jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe stosuje się odgromniki OG, które znajdują się na końcu pól zasilających.
W razie awarii któregoś z wyłączników szybkich lub jednej z sekcji szyny głównej następuje natychmiastowe przełączenie układu. W sekcji centralnej zostają zamknięte odłączniki OWZ oraz w uszkodzonej sekcji odłącznik OZ. W takim układzie głównym zabezpieczeniem jest wyłącznik szybki zapasowy WSZ.
Wszystkie wyłączniki szybkie zarówno główne jak i zapasowy zbocznikowane są urządzeniami próby linii (UPL).
Zobacz także wyłączniki szybkie.

URZĄDZENIA PRÓBY LINII

  Czasami zdarza się, że w sieci trakcyjnej wystąpi zwarcie będące następstwem przeskoku iskry na izolatorach, działania odgromników lub chwilowego zwarcia na lokomotywie. Są to zazwyczaj zwarcia chwilowe, przemijające. Bywają także zwarcia będące wynikiem awarii. Następstwem tych zwarć jest wyłączenie odcinka przez urządzenia zabezpieczające. W takich przypadkach urządzenia próby linii samoczynnie próbują ponownie włączyć wyłączony odcinek. Działanie urządzeń samoczynnego ponownego załączenia (spz) najpierw jest poprzedzone działaniem urządzeń próby linii (upl), które wykonują próbę izolacji w obwodzie próby. W momencie wyłączenia odcinka przez wyłącznik szybki automatycznie zamykany jest obwód próby linii bocznikującej wyłącznik. W razie zwarcia popłynie prąd ograniczony rezystancją włączoną w obwód próby linii. Urządzenia próby linii przystępują do pomiaru izolacji poprzez pomiar napięcia lub prądu. W pierwszym przypadku pozytywnym wynikiem będzie pojawienie się napięcia sieci na przekaźniku próby. Taka sytuacja możliwa jest tylko wtedy, gdy izolacja nie jest uszkodzona. W przypadku próby urządzaniami pomiaru prądu wynik próby zależeć będzie od wartości natężenia prądu w obwodzie próby. Jeśli natężenie prądu będzie duże oznaczać to będzie zwarcie i wyłącznik szybki nie zostanie zamknięty. W obu przypadkach, gdy pierwsza próba da wynik negatywny po kilku sekundach następuje kolejna. Zazwyczaj wykonywane są dwie, niekiedy trzy próby. Jeśli wynik ostatniej próby także będzie negatywny urządzenia spz przestają działać i uruchamia się sygnalizacja informująca obsługę podstacji o uszkodzeniu sieci.

[Rozmiar: 34256 bajtów]

UKŁAD PRZESTRZENNY

  Rozdzielnia trakcyjna prądu stałego wykonana jest w postaci celki wolnostojącej, w której umieszczone są w odpowiednich miejscach urządzenia rozdzielni. Szyny główna i zapasowa umieszczone są razem w jednym pomieszczeniu celki. Wszystkie odłączniki mieszczą się razem w jednym pomieszczeniu, a ich napędy wyprowadzone są na zewnątrz celki. Wyłącznik szybki umieszczony jest zwykle w górnej lub dolnej części celki. Urządzenia próby linii wraz z bezpiecznikami umieszczone są razem.

[Rozmiar: 47200 bajtów]

CHARAKTERYSTYKA PODSTACJI | UKŁADY URZĄDZEŃ I ICH ZADANIA | ROZDZIELNIA ENERGETYCZNA | ZESPOŁY PRZETWÓRCZE
URZĄDZENIA WYGŁADZAJĄCE | ROZDZIELNIA PRĄDÓW POWROTNYCH | POTRZEBY WŁASNE | UKŁAD PRZESTRZENNY PODSTACJI
PODSTACJE SPECJALNE | KABINY SEKCYJNE I ODŁĄCZNIKI

Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych zagadnień związanych z trakcją elektryczną:

PODSTACJE TRAKCYJNE | OGÓLNE INFORMACJE | SYSTEMY ZASILANIA | SILNIKI TRAKCYJNE | SIEĆ TRAKCYJNA
AUTOMATYKA I STEROWANIE | ELEKTRYFIKACJA I EKSPLOATACJA | HAMOWANIE ELEKTRYCZNE